Login: Hasło:
Zapamiętaj mnie
Zapomniałeś hasła lub nie działa?
Na tej stronie używamy ciasteczek by móc świadczyć ci uslugi, personalizowac reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony są udostępniane m. in. google. Korzystając z niej zgadzasz się na to.

Akceptuj Odrzuć Pokaż mi więcej informacji

Jesteś niezalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się


Autosan H9-35 #47

Detale

NazwaAutosan H9-35
(Autosan) (Andoria 6C107 101kW/137HP 6540cm3) (FPS Tczew S5-45(5)) [2-0-2] (1975-1982)
VIN360266
Numer zabudowy
Wyprodukowany1981
Zezłomowany1989
Właściciele
19811989MZK Leszno
Numery rejestracyjne
Wprowadzenie do ruchu Rok wycofania Tablice rejestracyjne
19811989LEA 084S
Numery taborowe
Wprowadzenie do ruchu Rok wycofania Numery taborowe
1981198947 / MZK Leszno

Zdjęcia

wrzesień 1989 - Leszno, baza MZK.
Kierowca tego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie, a później w budynek. Po wypadku autobus uległ kasacji. Zdjęcie pochodzi z archiwum leszczyńskiego MZK. Dzięki uprzejmości jego szefa - Pana Jacka Domagały, Marcinowi Żabickiemu udało się odtworzyć historię taboru tej firmy od samego początku w marcu 1976. Leszno jako jedno z pierwszych miast w Polsce odebrało nowe autobusy Autosan H9-35 z pierwszej partii produkcyjnej jeszcze z IV kwartału 1975. Przez prawie dwie dekady Leszno było miejscem absolutnej hegemonii psiuków. Te najstarsze służyły zaledwie 2-3 lata, po czym trafiały w kąt jako dawcy części. Niestety nienormalność ówczesnej socjalistycznej gospodarki powodowała, że łatwiej wówczas było wystarać się o przydział nowych autobusów niż kupić opony czy akumulatory do tych nieco starszych, nie mówiąc już o poważniejszych podzespołach.
Przeglądając profil MZK w Lesznie można podejrzeć wszystkie pojazdy będące w inwentarzu, opisane na podstawie oryginalnych dokumentów zakładowych - przez lata zaginęła jedynie teczka jednego wozu o numerze 51. Jest również luka w numerach 17-22 - te wozy prawdopodobnie od nowości musiały trafić do Rawicza, Gostynia lub Kościana (szukamy jakiś informacji o tym - może ktoś coś wie?), tak jak wozy 13-16 pierwotnie zarejestrowane były we Wschowie, ale dość szybko, pewnie po fiasku działania komunikacji miejskiej w tym mieście, wróciły do Leszna. Okazało się przy tym, że w początkowym okresie po Lesznie jeździły dwa niebieskie Sany H-100.B bez numerów taborowych, które dziś nazwalibyśmy "autami zastępczymi".
Zachęcamy niniejszym do uzupełnienia historii komunikacji miejskiej również w innych miastach - jak się okazuje gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć źródłową dokumentację! TWB jest idealnym miejscem, aby ją zarchiwizować - tak jak w przypadku MZK Leszno.
Opis: Marcin Żabicki

Autor: MC

Komentarze: 1


Fotogaleria Transportowa

Autobusy KMKM
Państwa:
Producenci:

Statystyki użytkownika:
Online: